Hunter Sports High School logo

Hunter Sports High School

Hunter Sports High School

Balancing Academic Excellence with Sporting Achievement

Telephone02 4943 5755

Emailhunterspt-h.school@det.nsw.edu.au

Hall of Fame

ATHLETE SPORT REPRESENTATION YEAR
Regan Black Futsal Australian U16 Futsal Team 2017
Hannah Bourke Football Australian U20 Young Matildas Team 2017
Erin Cleaver Athletics Australian World Para Athletics Representative 2017
Annalee Grove Football Australian U17 & U19 Asian Championships &                                            Australian U20 Young Matildas Team 2017
Luke Huth Rugby League Australian Schoolboys Rugby League Team 2017
James Piggott Futsal Australian U14 Futsal Team 2017
Adam Sherrett Football Australian U15 Football Training Camp 2017
Zachary Summers Basketball Australian U17 Basketball Team 2017
Brandon Tangaroa Baseball Australian U15 Baseball Team 2017
Jacob Amos Baseball Australian Baseball Touring Squad 2016
Tallis Angianga OzTag Australian U16 Oztag Team 2016
Hannah Bourke Football Australian U20 Young Matildas Team 2016
Ashlee Brodigan Football Australian All Stars Football Team 2016
Erin Cleaver Athletics Australian Paralympic Representative 2016
Brandii Davis-Welsh Netball Australian U16 Indigenous Netball Team 2016
Mitchell Dobson Futsal Australian U17 Futsal Team 2016
Annalee Grove Football Australian All Stars Football Team, U17 Mini Matildas Squad & U19 Young Matildas Squad 2016
Logan Humphries Oztag Australian U16 Oztag Team 2016
Tazmyne Luschwitz Touch Football Australian U20 Womens Touch Football Draft Squad 2016
Liam Michels Futsal Australian U13 Futsal Team 2016
Brooke Miller Football Australian U20 Young Matildas Team 2016
Dylan Morgan OzTag World Cup Oztag 2016
Sophie Nenadovic Football Australian U20 Young Matildas Team 2016
Bellah Pipe Netball Australian U14 Indigenous Netball Team 2016
Josie Robson Basketball Australian U13 Basketball Team 2016
Jason Sangha Cricket Australian U19 Cricket Team 2016
Pasami Saulo Rugby League Australian Schoolboys Rugby League Team 2016
Kyle Schneider OzTag Australian U16 Oztag Team 2016
Mathew Smith Touch Football Australian U17 Touch Football Squad 2016
Floyd Tighe Touch Football Australian U17 Touch Football Squad 2016
Clare Wheeler Football Australian U20 Young Matildas Team 2016
Laura Wilkins Shooting Australian Junior Girls Champion - Single Action Shooting 2016
Indianna Asimus Futsal Australian U16 Futsal Team 2015
Matthew Dobson Futsal Australian U15 Futsal Team 2015
Mitchell Dobson Futsal Australian U16 Futsal Team 2015
Kobie Ferguson Football Australian U19 Football Team 2015
Matthew Kenyon Basketball Austalian Emu's Anzac Day Team 2015
Ellie Lees Softball Australian U17 Softball Team 2015
Brooke Miller Football Australian U19 Football Team 2015
Sophie Nenedovic Football Australian U19 Football Team 2015
Renee Pountney Futsal Australian U16 Futsal Team 2015
Jason Sangha Cricket Australian U16 Cricket Team 2015
Hannah Southwell Rugby Union Australian U19 Football Team / Australian Youth Rugby Union Team 2015
Brodie Volkiene Futsal Australian U13 Futsal Team 2015
Clare Wheeler Football Australian U19 Football Team 2015
Tyler Jones Athletics World Youth Games 2015
Zoe Khan Oztag Australian Indigenous U18 Women's Oztag Team 2015
Harry Morton Sailing Australian World Championships Team 2014
Hannah Southwell Football Australian U16 Football Team 2014
Ashlee Brodigan Football Australian U16 Football Team 2014
Hannah Bourke Football Australian U16 Football Team 2014
Kobie Ferguson Football Australian U16 Football Team 2014
Alexander Wells Baseball Australian Schoolboys Baseball Team 2014
Phillip Bradford Rugby Union Australian Schoolboys Rugby Union Team 2014
Marcus Duncan Football Australian Schoolboys Football Team 2014
Jemma House Football Australian Schoolgirls Football Team 2014
Jacob Amos Baseball Australian U15 Baseball World Cup 2014
Thomas Holland Baseball Australian U15 Baseball World Cup 2014
Lachlan Wells Baseball Australian Schoolboys Baseball Team 2014
Nakia Davis-Welsh Rugby 7's Australian Youth Olympics 2014
Mitchell Dobson Football Australian U15 Futsal Team 2014
Callum Beashel Softball Australian U19 Softball Team 2014
Ngalika Barker Netball Australian Schoolgirls Indigenous Netball Team 2014
Zoe Khan Netball Australian Schoolgirls Indigenous Netball Team 2014
Ngangarra Barker Rugby League Australian Indigenous Touring Side - France Tour November 2013 2013
Kiah Cooper Rugby League Australian Indigenous Touring Side - France Tour November 2013 2013
Ryan Millgate Rugby League Australian Indigenous Touring Side - France Tour November 2013 2013
Lachlan Watson Football Australian U13 Futsal Team 2013
Alice Munro Football Australian U15 Futsal Team 2013
Zachary Jones Football Australian U18 Futsal Team 2013
Cody Carroll Football Australian U18 Futsal Team 2013
Matthew Abbott Tennis Australian Childrens Games 2013
Emma-Sue Greentree Athletics Australian Childrens Games 2013
Grace Weir Athletics Australian Childrens Games 2013
Harry Morton Sailing Australian World Championships Team 2013
Lachlan Wells Baseball Australian U18 Team 2013
Nicholas Pepper Football Australian Schoolboys Team 2013
Sione Mata'utia Rugby League Australian U18 Schoolboys Team 2013
Tanisha Stanton Netball Australian U19 Netball Camp 2013
Mariah Williams Hockey Australian Open Womens Team 2013
Logan Flanagan Touch Football Australian U16 Touch Team 2013
Nakia Davis-Welsh Touch Football Australian U18 Female Touch Team 2013
Hannah Southwell Football Australian U17 Girls Football Team 2013
Sophie Nenadovic Football Australian U17 Girls Football Team 2013
Kyle Schneider Boxing Australian U12 Boxing Team 2012
Tanisha Stanton Touch Football Australian U18 Touch Football Team 2012
Tanisha Stanton Netball Australian U17 Netball Team 2012
Connor Metcalfe Football Australian U13 All Star Football Team 2012
Alison Traverso Football Australian U17 Football Team 2012
Emma-Sue Greentree Athletics International Childrens Games 2012
Grace Weir Athletics International Childrens Games 2012
Callum Bower Football Australian U14 Futsal Team 2012
Lachlan Buxton Football Australian U13 Futsal Team 2012
Paige Davies Baseball Australian U15 Girls Baseball Team 2012
Callum Beashel Softball Australian U17 Softball Team 2012
Mariah Williams Hockey Australian U17 Womens Hockey Team 2012
Sophie Nenadovic Football Australian U14 All Stars Football Team 2012
Hannah Southwell Football Australian U14 All Stars Football Team 2012
Kobie Ferguson Football Australian U14 All Stars Football Team 2012
Brandon Lundy Football Australian U17's Australian Football Team 2012
Tulia Palozzi Football Australian U15's All Star Football Team 2012
Zachary Jones Football Australian U16's Futsal Team 2012
Lachlan Wells Baseball Australian Boys Baseball Team 2012
Mariah Wiliams Hockey Australian Junior World Cup Hockey Team 2012
Nakia Davis-Welsh Rugby League Australian Indigenous Women's All Stars Rugby League Team 2012
Nicholas Hawthorne Water Polo Australian Water Polo Team 2011
Tulia Palozzi Football Australian All Stars Football Team 2011
Sione Mata'utia Rugby League Australian Schoolboys Merit Rugby League Team 2011
Pat Mata'utia Rugby League Australian Schoolboys Rugby League Team 2011
Georgia Wallace Touch Football Australian U18's Female Touch Football Team 2011
Tanisha Stanton Touch Football Australian U18's Female Touch Football Team 2011
Hannah Brewer Football U20's Matildas Football Team 2011
Luke Remington Football U17 Australian Football Team 2011
Callum Beashall Softball Australian Opens Softball Team 2011
Hannah Southwell Football Australian All Stars Football Team 2011
Tanisha Stanton Touch Football U21 Australian Mixed Touch Football Team 2010
Chad Redman Rugby League Australian Schoolboys Rugby League Team 2010
Raymond Buchanan Rugby League U17 Australian Indigenous Rugby League Team 2010
Harry Morton Sailing International Childrens Games 2010
Raymond Buchanan Rugby League U17 Australian Indigenous Rugby Union Team 2010
Luke Remington Football U17 Joeys Men's Football Team 2010
Hannah Brewer Football U17 Australian Matildas Women's Football Team 2010
Tanisha Stanton Touch Football U19 Indigenous Australian Touch Football Team 2010
Tanisha Stanton Netball U19 Indigenous Australian Netball Team 2010
Melinda Latimer Baseball Australian Open Women's Baseball Team 2010
Stephen Hook Baseball Australian Schoolboys Tour 2009
Raymond Buchanan Rugby Union Australian Indigenous Lloyd McDermott Merit Rugby Union Team 2009
Jake Finn Rugby League Australian Schoolboys Rugby League team 2009
Michael Findlayson Football Australian U17's Joeys Football Team 2009
Luke Remington Football Australian U17's Joeys Football Team 2009
Brandon Lundy Football Australian U13's Football Team 2009
Mikaela Howell Football Australian U14's Matildas Football Team 2009
Beth Starkey Football Australian U17's Matildas Football Team 2009
Tara Andrews Football Australian U17's Matildas Football Team 2009
Hannah Brewer Football Australian U17's Matildas Football Team 2009
Leigh Halpin Softball Australian U17's Softball Team 2009
Melinda Latimer Baseball Open Women's Baseball Team 2009
Joseph Kelley Basketball Referee at Australian Pacific Games 2008
Karli Ireland Netball U15 Australian Shadow Netball Team 2008
Kurt Warden Rugby League U15 Australian Merit Team 2008
Pat Mata'utia Rugby League U15 Australian Merit Team 2008
Ethan Cook Rugby League Australian Open Boys Rugby League 2008
Peter Mata'utia Rugby League Australian Open Boys Rugby League 2008
Sarah Hoyles Swimming Pacific games at AIS Canberra 2008
Gema Simon Football Australian Girls Football Team 2008
Matthew Wetinii Ice Hockey Australian Ice Hockey Team 2008
Jayson Strachan Rugby Union Australian Rugby Union National Identification Program 2007
Mathew Smith Baseball Australian U17's Baseball Team 2007
Gema Simon Football Australian All Schools Girls Football Team 2007
Dewayne Sampson Rugby League Australian U17 NSW CHS Indigenous Team 2007
Tyronne Roberts Rugby League Australian U17 NSW CHS Indigenous Team 2007
Jeremy Papamau Rugby League Australian Open Rugby League Tour to New Zealand 2007
Natarlia Manning Netball Australian U17 Talent Squad 2007
Joseph Kelley Basketball All Schools Australian Basketball Referee 2007
Scott Harrison Baseball Australian U17 Baseball Team 2007
Taleah Doyle Football Australian U17 Girls Football Team 2007
Dewayne Daley Athletics Australian Athletics Squad 2007